SÜT AKADEMİ

SÜT AKADEMİ

Algan Tarım, işletmelerinde verimin arttırılmasına ve ekonomiye en doğru katkıyı sağlamalarına yönelik çiftçilere her türlü desteği vermek üzere çalışmalarını yürütmektedir. Bu çalışmaların bir parçası da bilinçlendirme faaliyetleridir. Bir çiftliğin verimli işleyebilmesi için en önemli kriter, günlük faaliyetlerin sürekli kaydedilmesi ve bu kayıtlarda elde edilen veriler üzerinden sürü yönetimi için gerekli bilgilerin üretilmesidir. Örneğin sadece süt veriminin takibi ile bir hayvanın değerlendirilmesi yeterli olmamaktadır, hayvanın bireysel veriminde hastalık geçmişi de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüm bunların yanında, bir çiftliğin doğru bir şekilde kurulması ve devamında doğru bir şekilde işletilebilmesi için çeşitli konularda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Algan Tarım Süt Akademi, sektörel uzmanların yayınlarının siz değerli çiftçilerimizle paylaşımını esas almaktadır. Değerlendirmeleriniz ve geri bildirimleriniz ile sürekli genişleyen bir Süt Akademi ile sizlere hizmet etmekten onur duyarız.

 

 

Hayvancılıkta Kayıt Tutmanın Önemi

 

 

 

Türkiye’de hayvancılığın önde gelen sorunlarından biri eğitimsizlik diğeri de kayıt tutmamaktır. Aslına bu iki sorun arasında çok sıkı bir bağ mevcuttur. Eğitimsiz yetiştiriciler genelde kayıt ta tutmamaktadır. Oysaki, kayıt tutmak hangi ölçekte olursa olsun bir hayvancılık işletmesinde verimliliği ve karlılığı artıran en önemli unsurdur. Ülkemizde çoğunlukla geleneksel olarak yapılan aile içi tüketime dönük hayvancılık yıllardır sürdürülen tüm çaba ve desteklere karşın bilimsel ya da pazara dönük üretim yapan modern hayvancılığa bir türlü evrilememiştir.

Devamını oku: Hayvancılıkta Kayıt Tutmanın Önemi

Karlı Bir Çiftlik için Öneriler

Karlılığınızı etkileyen genel kurallar ve ince detaylar...

Bir süt işletmesi kurmaya karar verdiyseniz, yoğun bir çalışma hayatına kendinizi hazırlamalısınız. Emek verdikçe büyüyecek, zamanında atılacak doğru ve zahmetli adımların meyvesini yıllar sonra verecek bir yatırıma başlamak üzeresiniz. Bu süreçte fakedilecek ilk gerçek, çiftliklerin makinaların ağırlıkta olduğu birer fabrika ya da atölye değil; duyguları olan, doğan, büyüyen birer canlı olduğudur.

Devamını oku: Karlı Bir Çiftlik için

Doğru Sağımhane için Önemli İpuçları

Yıllarca verimli ve rahat çalışabileceğiniz sağımhane için detaylar...

Sağımhane, çiftlik içindeki konumundan inşaatına kadar titizlikle çalışılması gereken en önemli unsurlardan biridir. Sağımhanenin büyüklüğü, işletmenin inek varlığına ve seçilecek sağım sistemine bağlıdır. İşletmenin kısa ve orta vade hedefleri doğrultusunda tasarlanmalı, bir kez inşa edildiğinde ve sağım sistemi kurulumu yapıldığında değişiklik yapmanın yüksek maliyetlere katlanmak olduğu unutulmamalıdır.

Devamını oku: Doğru Sağımhane Seçimi için Önemli İpuçları

Devamlı Karlılık için Önemli Uyarılar

Karlılığı sürekli en yukarıda tutmak için ayrıntılar...

Geçmişte olduğu gibi bugün de, gelecekte de her zaman önemini koruyacak bir sektördür tarım ve hayvancılık. Bunun yanında hayvancılık oldukça bereketli bir iştir. Kendi demirbaşlarını yani anaç ve yavrularını durduğu yerde doğal yolla kendi kendine arttıran ender işlerdendir. Böyle bereketlidir de neden ülkemizde hayvancılık yapmaya kalkışan özellikle süt üretmeye çalışan yatırımcılarımızın bir kısmı destek ve teşviklere rağmen hüsrana uğramaktadır?

Devamını oku: Devamlı Karlılık

Yüksek Tohumlama Verimi

Düzenli sürü büyüklüğü ve sürekli kaliteli hayvan üretimi için...

Süt sığırı işletmecileri ve süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçilerin bilmesi gereken hatta olmazsa olmaz denilen bilgilerden birisi kızgınlık tespitidir. Çünkü bir işletmenin temel hammaddesi olan unsurun daima kolay ve ucuz bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir. Bu sorun da en kolay doğum yolu ile çözülebilmektedir. Bu çözüm süt hayvancılığı yapan herkesin bildiği bir şeydir; fakat bu konuda ülkemizde yeterli hassasiyet tam olarak oluşmamıştır.

Devamını oku: Yüksek Tohumlama Verimi

Hayvan Refahının Önemi

Sürünüzdeki genel huzur ortamı ve konfor veriminizi doğrudan etkiler...

Avrupa Birliği yasal düzenlemelerinde hayvanlar; “duygulara sahip canlılar” olarak kabul edilmektedir (Amsterdam Antlaşması, 1997). Bu kabul hayvanların yaşam kalitesi hakkında kamuoyunun ilgisini yansıtması bakımından önemlidir.

Devamını oku: Hayvanlarınız Rahat Etsin

IPARD ile Hedefe Ulaşın

Temkinli ve özenli bir çalışma ile IPARD' da hedefe ulaşmak için.....

Projenizde hedefe ulaşmak için öncelikle projenizin tasarım, gerçekleştirim ve sürdürülebilirlik aşamalarını belirlemelisiniz. Bu üç aşama iyi planlandırılmadığı takdirde hedeflediğiniz noktaya ulaşmanız mümkün olmayacaktır.  Unutmayınız ki; iyi bir tasarımı olmayan tüm projeler öngördüğünüz takvimden muhakkak sapacaktır. Sapma maliyetleri de tahmin edilenden daima yüksek olacaktır. Bu yüzden proje tasarım aşamasında  karar verirken projenin ana bileşenleri seçiminde belli ilkelere göre kararlar almanız gerekmektedir.

Devamını oku: IPARD'da Hedefe Ulaşın

FARKIMIZ

En büyük avantajımız, durmak, yorulmak bilmeyen araştırma ruhumuz, Plaza mühendislerininden değil; idealist saha mühendislerinden oluşan bir ekibimiz ve çiftlik ortamından kopmadan yürütülen çalışmalarımız...  

Tüm dünyada geleneksel yöntemlerin yerini teknolojik çözümler almaktadır. Maksimum verim için önerilen teknolojiler ise yatırım maliyetlerini arttırmaktadır. AutoMilk olarak, çiftçi için teknolojiyi daha kolay ulaşılabilir hale getirmek için çalışmaktayız. 

Mühendis bakış açısı ile çiftliklerde geçirdiğimiz zamanın neticesinde çok sayıda özgün fikre sahibiz. Bunların bir kısmı Türk çiftçisine özgü sorunları çözmeye dayanırken, bazıları ise tüm dünyada ilk defa sunulacak modeller olarak ortaya çıkmaktadır. Hayvancılık teknolojileri alanında elektronik, makine ve bilişim disiplinlerinin ortak çalışmaları sonucu pek çok soruna, özgün çözüm fikirleri geliştiriyoruz. TÜBİTAK tarafından sağlanan destekle Türk ve dünya pazarına sunmuş olduğumuz ürünlerimizin yanında, yine TÜBİTAK desteği ile Ar-Ge çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir. Tüm bunların yanında ekibimizin akademik geçmişleri, dünyada bu alanda yapılmış bir çok gelişmeyi takip etmemizi sağlamaktadır. 

Daha yüksek kaliteyi pazara daha uygun maliyetle sunmak AutoMilk için sonu olmayan bir yoldur. Bu yolda bize destek veren tüm iş ortaklarımıza, kamu kurumlarımıza ve müşterilerimize şükranlarımızı sunarız.